Jak vybrat záclony?

Oproti závěsům neslouží záclony k úplnému odstínění místnosti, jako spíše navození příjemně útulné atmosféry, tlumeného stínu i dekoraci. Pokud zvažujete, jaké záclony nejlépe padnou do dané místnosti, zaměřte se na styl interiéru i primární využití vybraného pokoje. Jiné zpracování se hodí do kuchyně, jiné do ložnice. Nakonec si v textu probereme možná uchycení a způsob věšení záclon. Nezapomeneme přitom ani na údržbu a praní.

Záclony plní hlavně dekorativní funkci a zútulňují celý byt

Otázky na začátek

Umístění

Zásadní otázkou při výběru záclony je, do jakého prostoru ji umístíte. Záclony do kuchyně obvykle neslouží k utlumení světla. Mají spíše prostor prosvětlit a provzdušnit. K těmto účelům se skvěle hodí zkrácené verze vitrážového či obloukového typu. V některých kuchyních a jídelnách navíc můžete narazit na dvoudílné sady, kdy je na okně kromě zkrácené záclony v horní části ještě úzký pruh látky v části spodní. Takové provedení se často používá v chalupách a venkovských staveních. Od záclon do obývacích pokojů chceme obvykle něco jiného. Měly by poskytovat příjemné soukromí a podtrhovat celkový styl místnosti. Zde můžete vybírat elegantní dlouhé záclony s ozdobnými lemy či minimalistickými liniemi.

Metráž nebo kus

Při nákupu si dále ověřte, zda si pořizujete kus, tedy hotovou záclonu, nebo metráž. Na snadno měřitelné a standardní rozměry jednoduše pořídíte kusové provedení, které po doručení bez problému zavěsíte. Naopak do atypických oken a pro další individuální požadavky dejte přednost metráži. V takovém případě vám přijde látka na záclonu, kterou je ještě třeba zapracovat na daný rozměr a nechat švadlenou nebo vlastním šicím strojem začistit okraje.

Kombinace se závěsy

Jak bylo řečeno v úvodu, záclony vám nezatemní místnost. K tomu slouží masivnější závěsy, které se velmi často pořizují právě v kombinaci se záclonami. I vy tak můžete při svém výběru zohledňovat a promýšlet, jaké závěsy by vybrané záclony dobře doplňovaly. Do ložnic se skvěle hodí tzv. blackout závěsy, které místnost zcela zatemní. K takto silným a většinou výrazným závěsům spíše pořizujte jemné a pouze lehce vzorované záclony. Příliš výrazné motivy by se mohly vzájemně přebíjet a prostor opticky zmenšovat. V obývacích pokojích vám postačí lehčí závěsy, které mohou být většinu času sepnuté ke straně a stylově tak doplňovat například obloukové záclony nebo dekorativní provázkové provedení.

Závěsy mohou celkový design záclon ještě podtrhnout

Na co se zaměřit

Tvar

Kromě běžně dostupných metráží a střihů se můžete setkat s oblými a zkrácenými tvary, z nichž nejčastější je oblouková záclona. Ta je střižena do více či méně výrazného oblouku, který může končit v půlce okna, ale také těsně nad parapetem. Takové provedení se používá v kuchyních, jako ozdobná záclona do obývacího pokoje nebo jídelen. Zkrácené verzi rovného střihu se říká vitrážová. Tento typ záclony je vhodný do kuchyní a do chalup, kde se typicky používají buď v nařasené dvouverzi nebo typickém káro vzorování. Setkat se dále můžete s hravými provázkovými záclonami, které mohou nabývat jakéhokoliv tvaru podle vaší nálady. Bez problému je spletete do copu, nebo jejich velikost upravíte nůžkami.

Zpracování a materiál

Materiál a zpracování tkaniny má velký vliv na to, jak bude záclona celkově v interiéru působit a kolik toho odstíní. K nejčastěji používaným patří voálové záclony, které vytváří decentní stín a navozují pocit soukromí. Voály působí elegantně a střídmě, proto se běžně setkáte s provedením v bílé barvě. Některé voály mohou být ještě zdobeny vyšíváním, které najdete nejčastěji na spodní části. Luxusnější a také nápaditější variantou jsou organzy, tedy lehké poloprůhledné tkaniny. Tyto typy záclon dobře drží tvar, vypadají skvěle i v různobarevném provedení a skvěle je sladíte s dalšími doplňky.

Organzy skvěle drží tvar a působí reprezentativně

Tradiční volbou je žakárová záclona s vytkávaným vzorem. Dříve se jednalo o téměř výhradní typ záclon. Klasické vzorované motivy lístečků, květin i jiných sezónních dekorací pěkně zdobí obývací pokoje, dětské pokojíčky i ložnice. Žakárové záclony bývají zakončeny ozdobnou obrubou. Milovníky rustikálního stylu jistě zaujmou batistové záclony s plátnovou vazbou. Takové modely působí přírodním dojmem a skvěle se hodí do venkovských stylů interiéru.

Výsledný dojem podtrhne bohatost řasení, přičemž se můžete řídit jednoduchým pravidlem – čím jednodušší vzor, tím bohatší řasení.

Na výrobu záclon se nejčastěji používá polyester, který je co do údržby velmi nenáročný, po čase však nemusí tak dobře držet tvar. S tímto problémem se nesetkáte u přírodních textilií z bavlny, lnu nebo hedvábí. O to více se o ně však musíte starat.

Rozměry

Pro výběr správné velikosti budete potřebovat pečlivě přeměřit prostor oken a jeho okolí. Výška udává, kam by měla záclona dosahovat, například pod parapet, k topení, na podlahu. Šířka určuje, o kolik bude záclona přesahovat šířku okna s přihlédnutím na řasení, které by mělo být minimálně dvojnásobné ideálně trojnásobné než je šířka okna.

  • Výška záclony: zjistíte změřením vzdálenosti okna od závěsné tyče po požadovanou délku, například k radiátoru. K výsledné hodnotě přičtěte ještě zhruba 5 cm na založení látky. Pokud měříte záclonu k parapetu, připočítejte pár centimetrů pod něj, záclona končící těsně pod oknem nepůsobí dobře a okno opticky zmenšuje.
  • Šířka záclony: změříte podle šířky okna. Dále hodnotu vynásobte minimálně 2–3 podle toho, jak bohatě chcete mít záclonu nařasenou. K výsledné hodnotě ještě zbývá připočítat okraj od okna. Obvykle se k šířce připočítává 10 cm na každé straně, tedy dohromady 20 cm navíc. Pokud navíc objednáváte metráž, nezapomeňte připočítat ještě 10 cm (5 cm na každé straně) na začištění okrajů. Výsledný vzoreček by tedy mohl vypadat takto: (šířka okna)*2,5 + 20 cm (přesah od okna na každé straně) + 10 cm (začištění obou okrajů).
Záclony na zem by se neměly podlahy dotýkat. Ideálně by měly končit cca 2–3 cm nad podlahou

Vzory a barvy

V závislosti na zařízení a stylu místnosti vybírejte vhodnou záclonu či kombinaci závěsu. Spíše než sladění záclony s pohovkou, ložním prádlem či kobercem se zaměřte na barevné sjednocení s doplňky (květinami, světly, polštářky). Do dětských pokojíčku vybírejte klidně nápaditější dětské záclony s obrázky a veselými motivy, do ložnice doporučujeme tlumené odstíny bez vzorování. Větší prostor pro kreativitu se vám nabízí v obývacích pokojích či kuchyních. Pokud v místnosti není jeden dominantní designový prvek, například vzorovaná tapeta nebo třeba perský koberec, můžete zvolit originální vyšívanou záclonu nebo vícebarevné provedení v kombinaci s originálními závěsy.

Způsob přichycení

Pokud jste již vybrali vhodný typ i barevné zpracování, promyslete si, jakým způsobem hotové záclony přichytíte nad okno. Běžně se setkáte se třemi typy: garnýžemi, kolejnicemi a lankovým systémem.

  • Garnýže: v nabídce naleznete mnoho druhů garnýžových tyčí od masivních dřevěných po stabilní kovové. Materiál by měl vzhledově ladit s nábytkem a celkovým stylem místnosti. S výběrem vhodného modelu vám dále pomůžeme v rádci Jak vybrat garnýž. Také způsobů přichycení ke garnýži se vám nabízí několik. Můžete buď pořídit záclonu s horním lemem, do kterého tyč zasunete, nebo záclonu s poutky ze stejné látky či vsazenými kovovými očky.
  • Kolejnice: o něco méně dekorativní budou kolejnice, u kterých převažuje praktičnost a důraz na funkčnost. Pokud potřebujete záclonu vést do rohů, pak budou kolejnice ideální volbou.
  • Lankový systém: na záclony a lehčí závěsy můžete použít také ocelové lanko, které se spíše hodí do minimalisticky řešených bytů. Na napnuté lanko se připnou kroužky a na ně následně záclona.
Garnýž dokáže opticky zvětšit malé okno, ale také opticky snižuje strop

Údržba a praní

Nejjednodušší poučka praví – vždy se řiďte pokyny na štítku či informacích od výrobce. Záleží na daném materiálu i případných doplňků. Níže naleznete 10 rad na správnou údržbu zahrnující praní, žehlení a sušení.

  1. Ručním praním ve vlažné vodě si zajistíte šetrné působení čisticího prostředku bez rizika poškození.
  2. Pokud přistoupíte k praní v pračce, zvolte jemný program na 30 °C, s maximálně 400 otáčkami.
  3. Před praním je třeba vyndat všechny kroužky či sponky sloužící k uchycení na garnýž.
  4. Před zatrhnutím látky ochrání záclony prací pytlík, do kterého vše úhledně složte.
  5. Nepoužívejte aviváž ani změkčovadlo. Tyto prostředky by mohly narušit jemnou strukturu.
  6. Po skončení pracího cyklu záclony ihned vyndejte a pečlivě vyklepejte.
  7. Většina záclon není třeba žehlit. Pouze hladké voály a organzy můžete přežehlit na nejnižší teplotu, ještě když jsou mírně vlhké.
  8. Žádné záclony nevkládejte do sušičky, mohly by se srazit či jinak změnit svůj tvar.
  9. Pokud jste prali záclony ručně, na chvíli je zavěste na sušák, poté na garnýž. Předejdete vzniku louží pod okny.
  10. Frekvence praní by měla odpovídat umístění závěsů, pokud nepřichází do styku s cigaretovým kouřem a přílišným prachem či párou (z kuchyně), stačí je prát 1–2 × ročně.